
De Eenheid Informatiebeheer (EI) vervult een ondersteunende rol voor de medische diensten en de directie van het Institut Jules Bordet.
De EI heeft vier specifieke opdrachten:
- Een epidemiologische opdracht: de cel ontwikkelt, beheert en exploiteert het kankerregister van het ziekenhuis en voert er de gegevens in van de multidisciplinaire oncologische consults. Het instituut werkt zo actief mee aan het nationale kankerregister en stelt zijn kankerregister ook ter beschikking als hulpmiddel bij de research en als evaluatietool van de zorgkwaliteit.
- Analyse en reporting van de institutionele activiteiten via de ontwikkeling en het beheer van een datawarehouse.
- Klinisch kankeronderzoek op methodologisch en statistisch niveau (monocentrisch of multicentrisch onderzoek gecentraliseerd in het Institut Jules Bordet of elders).
- Beheer van de website van het Institut Jules Bordet.
De activiteiten van de Eenheid Informatiebeheer focussen zich op het beheer van de data: onderzoeksgegevens, gegevens in verband met de activiteiten, of financiële gegevens. Ze kan daarvoor rekenen op methodologische ondersteuning (design, selectie van de doelstellingen, opstellen protocol, statistische geldigheid, design van de CRFs, verificatie, beheer en analyse van de gegevens, monitoring, tussentijdse analyses, opstellen rapporten, ontwikkelen van dashboards, enz.).
De EI staat in voor de ontwikkeling en het beheer van het kankerregister en de datawarehouse van het Institut Jules Bordet. Ze is ook verantwoordelijk voor het uitlezen van data bestemd voor de directie, de gezondheidsprofessionals en de onderzoekers – data die gebruikt worden voor de uitvoering van retrospectieve klinische onderzoeken, de ontwikkeling van kwaliteitsindicatoren of de evaluatie van de dagelijkse klinische activiteit. Door het gestructureerd bijhouden van deze database komt de EI ook haar verplichtingen na tegenover het nationaal kankerregister.
Afhankelijk van de behoeftes ontwikkelt de EI eveneens specifieke databases.
De EI heeft heel wat samenwerkingsverbanden op lokaal, nationaal en internationaal vlak, en is actief lid van diverse onderzoeksinstellingen. Ze zetelt ook in onafhankelijke monitoringcomités van klinische studies.
De Eenheid Informatiebeheer is betrokken bij diverse activiteiten van functiegebonden opleidingen:
- de cursus longkanker van de GOLF,
- de cursus evidence-based (factische) geneeskunde van de ULB,
- de jaarlijkse dagen van de thoracale oncologie,
- wisselende symposia voor oncologen die te gast zijn in het Institut Jules Bordet.
De EI begeleidt ook de eindscripties van laatstejaarsstudenten geneeskunde of van afstuderende artsen-specialisten in opleiding.
Research projects
De Eenheid Informatiebeheer werkt ook mee aan diverse onderzoeksprojecten op verzoek van de medische diensten van het Institut Jules Bordet of van multicentrische groepen. De EI ontwikkelt ook haar eigen projecten. Dit zijn er enkele:
Project 1
Identificatie en registratie van recidieven in het kankerregister
- Projectleider: Michel Moreau
- Samenwerking tussen medische diensten van het Institut Jules Bordet
- Financiering: Vrienden van het Bordet Instituut
Ons team
Coördinatie
Marianne Paesmans, directrice (actuaris)
De ploeg
Lieveke Ameye, statisticus
Sylvie Berckmans, data manager
Alain Barbason, datawarehouse-analist
Laurent Dubreucq, data manager
Audrey Duinslaeger, data manager
Celine Hubeau, data manager
Aline Kayumba, data manager
Laetitia Martins, data manager
Michel Moreau, epidemioloog
Caroline Rasson, data manager
Bernard Schenk, verantwoordelijke datawarehouse
Louise Vanderweerden, webmaster en secretariaat
17/09/2020
Wetenschapelijke artikelen
Drug-related problems and risk factors related to unplanned hospital readmission among cancer patients in Belgium.
Auteurs : Koubaity M, Lechon AS, Amighi K, Van Nuffelen M, Moreau M, Meert AP, De Vriese C
Jaar : 2021
Journal : Support Care Cancer
Risk factors for imminent fractures: a substudy of the FRISBEE cohort.
Auteurs : Iconaru L, Moreau M, Baleanu F, Kinnard V, Charles A, Mugisha A, Surquin M, Benoit F, Karmali R, Paesmans M, Body JJ, Bergmann P
Jaar : 2021
Journal : Osteoporos Int
Initiation of a new anti-cancer medical treatment in ICU: a retrospective study.
Auteurs : Chicoisneau M, Paesmans M, Ameye L, Sculier JP, Meert AP
Jaar : 2021
Journal : Acta Clin Belg
Pagina's : 1-9
Clinical implications of body mass index in metastatic breast cancer patients treated with abemaciclib and endocrine therapy.
Auteurs : Franzoi MA, Eiger D, Ameye L, Ponde N, Caparica R, de Angelis C, Brandão M, Desmedt C, Di Cosimo S, Kotecki N, Lambertini M, Awada A, Piccart M, de Azambuja E
Jaar : 2020
Journal : J Natl Cancer Inst
Pregnancy After Breast Cancer in Patients With Germline <i>BRCA</i> Mutations.
Auteurs : Lambertini M, Ameye L, Hamy AS, Zingarello A, Poorvu PD, Carrasco E, Grinshpun A, Han S, Rousset-Jablonski C, Ferrari A, Paluch-Shimon S, Cortesi L, Senechal C, Miolo G, Pogoda K, Pérez-Fidalgo JA, De Marchis L, Ponzone R, Livraghi L, Estevez-Diz MDP, Villarreal-Garza C, Dieci MV, Clatot F, Berlière M, Graffeo R, Teixeira L, Córdoba O, Sonnenblick A, Luna Pais H, Ignatiadis M, Paesmans M, Partridge AH, Caron O, Saule C, Del Mastro L, Peccatori FA, Azim HA Jr
Jaar : 2020
Journal : J Clin Oncol
Volume : 38
Pagina's : 3012-3023